Glassstudio Borowski

Szkło artystyczne rodziny Borowskich znane jest na całym świecie.

Szkła Borowskich są cenione przez nabywców i kolekcjonerów na całym świecie. Za każdym obiektem, kryje się skomplikowany proces manufaktury, dawny, tradycyjny, wyrafinowany kunszt, który obecnie kultywuje niewielu rzemieślników i pracowni.

Unikatowe dzieła, które tworzą Stanisław i jego synowie, znajdują się w prestiżowych galeriach, muzeach i prywatnych kolekcjach, m.in. w Corning Museum of Glass w Nowym Jorku, Glasmuseum we Frauenau i Rheinbach, Badisches Landmuseum w Karlsruhe, Musée des Arts Décoratifs w Paryżu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Glasstudio Borowski jest obecnie jedną z najprężniej działających hut szkła artystycznego i unikatowego nie tylko w regionie, ale w całej Europie. Powstają tu prace we wszystkich znanych technikach gorącej i zimnej obróbki szkła, co pozwala artystom realizować swoje wizje i nowe, eksperymentalne projekty.

Stanisław Borowski

 

foto 011Stanisław Borowski urodził się we Francji w 1944 roku. W latach 60-tych pracował w hucie szkła w Krośnie gdzie projektował i grawerował szkło użytkowe. Na początku lat 80-tych wyjechał do Niemiec gdzie założył własne Studio Szkła, a jego prace zdobyły uznanie na całym świecie. W 1992 roku przeniósł swoją manufakturę do Polski, gdzie wspólnie z synami tworzą swoje unikatowe rzeźby.
Stanisław Borowski należy do czołówki artystów tworzących w szkle na świecie. Jego niepowtarzalne prace trafiają do największych muzeów i galerii na świecie oraz zbiorów prywatnych polityków, artystów i ludzi biznesu. Prace Stanisława Borowskiego nawiązują do magicznego realizmu. Są perfekcyjnie wyszlifowane i ozdobione bogatą grawerką, najczęściej przedstawiają odrealnione, magiczne postacie ludzkie.

 

Paweł Borowski

 

pawel borowskiArtysta szklarz Paweł Borowski jest najstarszym synem Stanisława Borowskiego. Urodził się w Krośnie w 1969 roku. Wraz z ojcem i braćmi prowadzi firmę Studio Borowski.
W rodzinnej manufakturze tworzy unikalne dzieła sztuki do kolekcji Art Objects oraz wspólnie z młodszym bratem Stanisławem Janem tworzy niepowtarzalne prace w ramach kolekcji Studio Line oraz rzeźby ogrodowe do kolekcji Outdoor Objects. Jego prace można zobaczyć na światowych wystawach szkła, w międzynarodowych muzeach oraz zbiorach i kolekcjach prywatnych.

 

 

Stani Jan Borowski

 

stani jan borowskiStanisław Jan – Stani jest najmłodszym synem Stanisława Borowskiego. Urodził się 1981 roku i ukończył Koln Design Academy w Niemczech. Łącząc metal ze szkłem tworzy wiele niezwykłych rzeźb do kolekcji Art Objects oraz kolorowe obiekty do kolekcji Studio Line i formy ogrodowe do kolekcji Outdoor Objects.

Jako młody artysta występuje w wielu mediach sztuki nowoczesnej. Jego prace najczęściej trafiają do muzeów i kolekcjonerów na całym świecie. Tematem prac Taniego często są jego ulubione zwierzęta, które bez względu na formę i kolor są zabawne a za razem wykwintne, pokazując pasję młodego artysty i nieograniczoną wyobraźnię.

Huta Szkła Borowski

Kolorowe szkło artystyczne Borowskich jest bardzo dobrze znane w Niemczech. Przez wiele lat właśnie tam znajdowała się ich huta. W 1993 r. firma przeniosła się do pięknie wyremontowanego pofolwarcznego budynku w Tomaszowie Bolesławieckim. Prowadzi się tutaj wytop szkła z użyciem całkiem tradycyjnych metod.

Z gorącej, plastycznej masy przez wydmuchiwanie powstają dekoracyjne naczynia, rzeźby, a nawet szklane meble! Specjalnością Borowskich są unikaty, a co najwyżej krótkie serie dzieł wykonywanych ze szkła warstwowego, wielokolorowego. Talent i sprawne ręce mistrzów potrafią w cieniutkiej i kruchej materii wyczarować szlifem fantastyczne stwory i ekspresyjne sylwetki ludzi. W studio Borowskich turyści są mile widzianymi gośćmi. Atrakcją są pokazy dmuchania szkła. 

Studio Borowskich znajduje się przy drodze nr 4, 200 m na zachód od zabudowań Tomaszowa Bolesławieckiego.

1993-2015

Kiedyś

Kiedyś

Firma powstała w lata 90. XX wieku z inicjatywy światowej sławy artysty szkła Stanisława Borowskiego, który tworzy tu wraz z synami.

Dziś

Dziś

Z czasem z niewielkiego warsztatu, rodzinna firma przekształciła się w jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystycznych wytwórni szkła.